صفحه اصلی اسلامشهر پونک اینستاگرام

همه چیز درباره بوتاکس کف دست برای تعریق

از تعریق کف دست

آیا تابه‌حال برایتان پیش‌آمده است که کف دستتان به هنگام انجام برخی فعالیت‌های فیزیکی بسیار عرق کند؟ چنین وضعیتی در افراد بسیاری رخ می‌دهد که در دنیای پزشکی آن را با هیپرهیدروز کف دست می‌شناسند. این وضعیت ناخوشایند به کمک بوتاکس کف دست قابل‌ترمیم است. در این مقاله می‌خواهیم شما را با همه نکات لازم درباره درمان تعریق کف دست با بوتاکس آشنا کرده و به معرفی کلینیک‌های دکتر میعاد مهدوی در پونک و اسلام‌شهر بپردازیم. دکتر میعاد مهدوی یکی از برترین متخصصین زیبایی استان تهران هستند که درمان‌های زیبایی و طبی بوتاکس را در کلینیک‌های خود در پونک و اسلام‌شهر ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره درمان چروک‌های پوستی با بوتاکس

فهرست مطالب

بوتاکس کف دست چیست؟

بوتاکس کف دست یک درمان برای هیپرهیدروز کف دست است که یک عارضه تعریق بیش از حد کف دست است. بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم نوع A است، ماده‌ای که به طور موقت سیگنال‌های عصبی را که غدد عرق را تحریک می‌کنند مسدود می‌کند.

هیپرهیدروز کف دست چیست؟

هیپرهیدروز کف دست یک نوع هیپرهیدروز کانونی است. به این معنی که فقط یک ناحیه خاص از بدن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. هیپرهیدروز کف دست با فعالیت بیش از حد غدد عرق در کف دست مشخص می‌شود که می‌تواند باعث ناراحتی، خجالت و اضطراب اجتماعی شود.

هیپرهیدروز کف دست
هیپرهیدروز کف دست

علت هیپرهیدروز (تعریق) کف دست چیست؟

علت دقیق هیپرهیدروز کف دست ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که علت مربوط به اختلال در عملکرد سیستم عصبی سمپاتیک است که واکنش بدن به استرس، احساسات و دما را کنترل می‌کند. هیپرهیدروز کف دست ممکن است یک منشا ژنتیکی نیز داشته باشد، زیرا در اعضای مختلف خانواده‌ها دیده می‌شود.

بوتاکس کف دست برای تعریق چگونه عمل می‌کند؟

بوتاکس کف دست با جلوگیری از آزاد شدن استیل‌کولین، یک انتقال‌دهنده عصبی که غدد عرق اکرین را فعال می‌کند، عمل می‌کند. بوتاکس با مهار سیگنال‌های عصبی که باعث تعریق می‌شوند، میزان عرق تولید شده توسط کف دست را کاهش می‌دهد.

نحوه تزریق بوتاکس برای هیپرهیدروز:

تزریق بوتاکس کف دست توسط یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک واجد شرایط انجام می‌شود. این روش شامل تزریق دوزهای کوچک بوتاکس به چندین محل روی کف دست، با استفاده از یک سوزن ظریف و یک سرنگ است. تزریق‌ها معمولاً تحت بی‌حسی موضعی یا کرم بی‌حس‌کننده موضعی برای به‌حداقل‌رساندن درد و ناراحتی انجام می‌شوند.

تزریق بوتاکس برای هیپرهیدروز
تزریق بوتاکس برای هیپرهیدروز

مزایای بوتاکس کف دست

بوتاکس کف دست برای افرادی که از تعریق بیش از حد رنج می‌برند، فواید زیادی دارد. در اینجا برخی از این مزایا ذکر شده اند:

ایمن و مؤثر

بوتاکس کف دست یک درمان ایمن و مؤثر برای هیپرهیدروز است. این روش ۸۰ تا ۹۰ درصد موفقیت در کاهش تعریق دارد. این بدان معناست که اکثر بیماران پس از انجام درمان، بهبود قابل‌توجهی در علائم خود را تجربه می‌کنند.

حداقل میزان عمل تهاجمی

بوتاکس کف دست یک روش کم تهاجمی است که نیازی به جراحی ندارد. این بدان معناست که بیماران بلافاصله پس از درمان می‌توانند به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند.

نتایج طولانی‌مدت

اثرات بوتاکس کف دست به طور متوسط می‌تواند شش تا نه ماه باقی بماند. این بدان معناست که بیماران مجبور نیستند برای حفظ نتایج، تحت درمان‌های مکرر قرار گیرند.

کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد

تعریق بیش از حد می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد و باعث ناراحتی، خجالت و اضطراب اجتماعی شود. بوتاکس کف دست با کاهش تعریق و افزایش اعتمادبه‌نفس بیماران به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند.

کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد

تعریق بیش از حد می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد و باعث ناراحتی، خجالت و اضطراب اجتماعی شود. بوتاکس کف دست با کاهش تعریق و افزایش اعتمادبه‌نفس بیماران به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند.

معایب بوتاکس کف دست

بوتاکس کف دست در کنار تمام مزایایی که دارد، معایبی را نیز خواهد داشت. در اینجا به برخی از این موارد اشاره کرده‌ایم.

 • هزینه بالا. یکی از معایب مهم بوتاکس کف دست، هزینه بالای آن است. هزینه بوتاکس برای تعریق کف دست ممکن است که بسته به تعداد تزریقات مورد نیاز و محلی که این درمان را در آن دریافت می‌کنید، متفاوت باشد.
 • نیاز به تزریق مکرر. یکی دیگر از معایب بوتاکس کف دست این است که برای حفظ نتایج مطلوب، به تزریق مکرر نیاز دارد. اثرات بوتاکس برای تعریق کف دست دائمی نبوده و انقباضات عضلانی که باعث عرق‌کردن کف دست می‌شوند، به‌مرورزمان برمی‌گردند.
 • احتمال بروز عوارض جانبی. تزریق بوتاکس کف دست می‌تواند برخی عوارض جانبی را ایجاد کند که برخی از آنها می‌توانند کاملاً شدید باشند. عوارض جانبی شایع شامل درد، کبودی، تورم و عفونت در محل تزریق است. در موارد نادر، تزریق بوتاکس برای تعریق کف دست نیز می‌تواند باعث ضعف عضلات دست شود که می‌تواند بر قدرت و مهارت دست تأثیر بگذارد.
 • برای همه مؤثر نیست. بوتاکس کف دست ممکن است برای همه مؤثر نباشد یا به‌مرورزمان اثربخشی خود را از دست بدهد. اثربخشی بوتاکس برای تعریق کف دست به عوامل مختلفی مانند شدت هیپرهیدروز، تعداد تزریقات مورد نیاز و سلامت کلی بیمار بستگی دارد.
بوتاکس کف دست
چگونه برای عمل تزریق بوتاکس کف دست آماده شویم؟

چگونه برای تزریق بوتاکس کف دست آماده شویم؟

قبل از تزریق بوتاکس کف دست، باید:

 • با پزشک خود مشورت کنید و در مورد سابقه پزشکی، آلرژی‌ها، داروهای مصرفی و انتظارات خود صحبت کنید.
 • یک هفته قبل از تزریق بوتاکس کف دست، از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن یا وارفارین خودداری کنید، زیرا ممکن است خطر خونریزی یا کبودی را افزایش دهند.
 • یک روز قبل از تزریق بوتاکس کف دست از نوشیدن الکل یا سیگار خودداری کنید، زیرا ممکن است در بیهوشی یا در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند.

تزریق بوتاکس کف دست چه حسی خواهد داشت؟

تزریق بوتاکس کف دست بسته به میزان تحمل درد و میزان بیهوشی مورد استفاده ممکن است مانند یک نیش خفیف باشد. برخی از بیماران ممکن است در حین یا بعد از عمل درد یا ناراحتی خفیف تا متوسط را تجربه کنند که با استفاده از کمپرس یخ یا مصرف مسکن‌های بدون نسخه قابل تسکین است.

بوتاکس کف دست و نقاط تزریق
تزریق بوتاکس کف دست چه حسی خواهد داشت؟

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس کف دست

برای اطمینان از بهترین نتایج و جلوگیری از عوارض، باید این نکات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس کف دست را دنبال کنید:

کف دست‌ها را برای یک یا دو روز بعد از عمل تمیز و خشک نگه دارید.

از کمپرس یخ یا کمپرس سرد روی کف دست استفاده کنید تا درد، تورم یا التهاب را کاهش دهید.

به مدت یک یا دو روز از ماساژدادن کف دست خودداری کنید، زیرا ممکن است بوتاکس را به نواحی ناخواسته پخش کند یا باعث آسیب عصبی شود.

در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی شدید یا مداوم، مانند تب، عفونت، خونریزی یا ازدست‌دادن عملکرد دست، با پزشک خود تماس بگیرید.

برای یک یا دو روز از انجام فعالیت‌های سنگین مانند بلندکردن یا ورزش‌کردن خودداری کنید، زیرا ممکن است تورم را بدتر کنند یا باعث ضعف عضلانی شوند.

برای تسکین ناراحتی از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید، اما از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین خودداری کنید.

برای یک یا دو روز از قرارگرفتن در معرض گرما، مانند دوش آب گرم، سونا یا آفتاب‌گرفتن خودداری کنید. بدین دلیل که ممکن است غدد عرق را فعال کنند یا باعث تعریق در نواحی دیگر شوند.

ماندگاری بوتاکس کف دست برای تعریق چقدر است؟

اثرات بوتاکس کف دست معمولاً بین شش تا نه ماه باقی می‌مانند که بستگی به پاسخ فردی و دوز بوتاکس استفاده شده دارند. با این حال، برخی از بیماران ممکن است برای حفظ نتایج به تزریق‌های مکرر یا دوزهای بالاتر نیاز داشته باشند، زیرا بدن ممکن است در طول زمان مقاومت یا ایمنی در برابر بوتاکس ایجاد کند.

چند واحد بوتاکس برای درمان تعریق کف دست کافی خواهد بود؟

تعداد واحدهای مورد نیاز برای بوتاکس کف دست، بسته به‌شدت بیماری، اندازه کف دست‌ها و نتیجه مطلوب، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دوز متوسط بوتاکس برای هیپرهیدروز کف دست حدود ۵۰ تا ۱۰۰ واحد در هر کف دست است، اما برخی از بیماران ممکن است بیشتر یا کمتر نیاز داشته باشند. پزشک بر اساس ارزیابی و مشاوره دقیق دوز بهینه بوتاکس را برای شما تعیین خواهد کرد.

بوتاکس برای درمان تعریق کف دست
بوتاکس برای درمان تعریق کف دست

درمان‌های جایگزین برای هیپرهیدروز کف دست

علاوه بر بوتاکس کف دست، گزینه‌های درمانی دیگری نیز برای هیپرهیدروز کف دست وجود دارند. موارد زیر از جمله این روش‌ها هستند:

 • ضد تعریق‌های موضعی. ضد تعریق‌های موضعی مانند کلرید آلومینیوم روی کف دست‌ها استفاده می‌شوند تا مجاری عرق را مسدود کرده و تعریق را کاهش دهد. با این حال، این محصولات ممکن است بی‌اثر، کوتاه اثر و یا برای پوست تحریک‌کننده باشند.
 • داروهای خوراکی. داروهای خوراکی مانند آنتی کولینرژیک‌ها، بتا بلوکرها یا بنزودیازپین‌ها که با مهار سیگنال‌های عصبی که تحریک کننده غدد عرق هستند، کار می‌کنند، راهی دیگر برای درمان تعریق کف دست هستند.
 • یونتوفورزیس. دستگاهی است که جریان‌های الکتریکی خفیفی را از طریق آب به کف دست می‌رساند و باعث انسداد موقت غدد عرق می‌شود. با این حال، این درمان ممکن است ناخوشایند، زمان بر یا دردناک باشد.
 • ترمولیز مایکروویو. دستگاهی است که از انرژی مایکروویو برای ازبین‌بردن غدد عرق در کف دست استفاده می‌کند. با این حال، این درمان ممکن است پرهزینه باشد، به جلسات متعدد نیاز داشته باشد یا باعث آسیب دیدن پوست دست شود.
 • درمان تعریق با لیزر. روشی است که در آن از پرتو لیزر برای تبخیر غدد عرق در کف دست استفاده می‌شود. با این حال، این درمان ممکن است گران قیمت، تهاجمی یا خطرناک باشد.
 • جراحی سمپاتکتومی توراسیک (ETS). جراحی سمپاتکتومی توراسیک که نوعی عمل جراحی است که برای درمان موارد شدید هیپرهیدروز به کار می‌رود. در این عمل جراحی، اعصابی را که غدد عرق را در دست و زیر بغل کنترل می‌کنند، قطع می‌کنند یا اینکه آن‌ها را می‌بندند. با این حال، ETS یک روش تهاجمی با خطرات بالقوه مانند آسیب عصبی یا عفونت است.

مقایسه بوتاکس با دیگر انواع رایج درمان هیپرهیدروز

بوتاکس یک داروی تعدیل کننده عصبی است که به نقاط خاصی روی کف دست تزریق می‌شود تا از انتشار یک ماده شیمیایی که باعث تولید عرق می‌شود، جلوگیری کند. این روش یک جایگزین غیر تهاجمی در مقایسه با جراحی سمپاتکتومی توراسیک (ETS) است. در مقایسه با سایر درمان‌های هیپرهیدروز کف دست، مانند ضد تعریق‌های موضعی، داروهای خوراکی، یونتوفورز، ترمولیز با امواج مایکروویو و فرسایش لیزر، بوتاکس مزایای زیر را ارائه می‌کند:

تزریق بوتاکس به نواحی خاص
تزریق بوتاکس به نواحی خاص

نتایج سریع‌تر

بوتاکس با بهبود قابل‌توجه در وضعیت تعریق دست در عرض چند روز پس از تزریق، نتایج سریع‌تری را نسبت به سایر درمان‌ها ارائه می‌دهد.

نتایج طولانی‌تر

بوتاکس می‌تواند تعریق بیش از حد را برای چندین ماه تسکین دهد. درحالی‌که سایر درمان‌ها ممکن است نیاز به استفاده مکرر داشته باشند.

درمان هدفمند

بوتاکس امکان درمان هدفمند مناطق خاصی از کف دست را فراهم می‌کند، درحالی‌که سایر درمان‌ها ممکن است کل ناحیه دست یا زیر بغل را تحت‌تأثیر قرار دهند.

عوارض جانبی کمتر

بوتاکس نسبت به برخی درمان‌های دیگر مانند داروهای خوراکی عوارض جانبی کمتری دارد که ممکن است باعث خشکی دهان، یبوست و سایر عوارض سیستمیک شوند.

رهایی از تعریق کف دست با بوتاکس دست در کلینیک دکتر میعاد مهدوی

در این مقاله شما را با تکنیک درمانی بوتاکس کف دست آشنا کردیم. تزریق بوتاکس برای تعریق کف دست یک روش تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است. این کار باعث خواهد شد تا از تعریق بیجای کف دست خود به هنگام انجام فعالیت‌های مختلف رهایی یابید. در پایان، در صورتی که تمایل به درمان به کمترین هزینه بوتاکس کف دست دارید، کلینیک دکتر میعاد مهدوی در اسلامشهر و پونک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در حال حاضر کلینیک‌های دکتر میعاد مهدوی به عنوان بهترین کلینیک برای تزریق بوتاکس کف دست در اسلامشهر و پونک محسوب می‌شوند. در ضمن، خود شما به عنوان دریافت کننده خدمات بوتاکس در کلینیک دکتر میعاد مهدوی باید نسبت به بسته‌بندی سرنگ‌های بوتاکس اقدام کنید. این کار باعث خواهد شد تا خیال شما از بابت دریافت بوتاکس‌های اصلی آسوده شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت مشاوره با دکتر میعاد مهدوی می‌توانید همین حالا با کلینیک دکتر میعاد مهدوی در پونک و یا اسلامشهر تماس بگیرید.

Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
dr.miad mahdavi
dr.miad mahdavi
مقالات: 76

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *