صفحه اصلی اسلامشهر پونک اینستاگرام

بوتاکس میگرن چیست و چگونه انجام می شود؟

بوتاکس میگرن
درمان میگرن به کمک بوتاکس

بوتاکس به‌عنوان یک درمان شناخته شده برای رفع چین و چروک‌های ناشی از افزایش سن شناخته می‌شود. امروزه از این روش در سراسر جهان به‌عنوان یک تکنیک زیبایی استفاده می‌شود. با این حال، مکانیسمی که بوتاکس برای درمان چین‌وچروک‌ها استفاده می‌کند، می‌تواند برای بیماری‌هایی مانند میگرن نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تأثیر بوتاکس بر میگرن پرداخته و اطلاعات کاملی را درباره درمان میگرن با بوتاکس به شما ارائه دهیم. دکتر میعاد مهدوی به‌عنوان یکی از برترین متخصصین زیبایی استان تهران شناخته می‌شوند که امکان بوتاکس میگرن را در پونک و اسلام‌شهر میسر ساخته‌اند.

فهرست مطالب

آشنایی با بیماری میگرن

بیماری میگرن به‌عنوان یک اختلال عصبی شناخته می‌شود که باعث دوره‌های مکرر سردرد با شدت متوسط تا نسبتاً شدید می‌شود. این بیماری می‌تواند منجر به حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا شده و محدودیت‌هایی را برای افراد در طول زندگی ایجاد کند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود ۱۵ درصد از جمعیت جهان مبتلا به میگرن هستند. میگرن به‌عنوان یکی از شایع‌ترین و ناتوان‌کننده‌ترین بیماری‌های عصبی شناخته می‌شود.

افرادی که از بیماری میگرن رنج می‌برند، معمولاً نوعی سردردی نبض‌دار گزارش می‌کنند که بدون مقدمه بروز می‌کند و یک قسمت از سر را هدف قرار می‌دهد. سردردهای میگرنی معمولاً به مدت ۴ ساعت طول می‌کشد و پس از آن اندکی آرام می‌شود. عوامل مختلفی نیز باعث تشدید این بیماری می‌شوند. از جمله آنها می‌توان به گرسنگی‌های طولانی‌مدت، قرارگرفتن در معرض تغییرات دمایی شدید، سابقه خانوادگی، ادویه‌ها و بوهای تند و خاص، استرس، صداهای بسیار بلند و برخی از داروها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: بوتاکس زیر بغل 

درمان میگرن با بوتاکس
درمان میگرن با بوتاکس

بوتاکس میگرن چیست؟

در پاسخ به اینکه بوتاکس میگرن چیست، باید بگوییم که بوتاکس میگرن به‌عنوان یک روش شناخته شده برای درمان میگرن محسوب می‌شود. سازمان غذا و داروی آمریکا و بسیاری از سازمان‌های دارویی معتبر جهانی تأثیر بوتاکس بر میگرن را مورد تأیید قرار داده‌اند و توصیه می‌کنند تا از این روش برای افرادی که از این بیماری رنج می‌برند، استفاده شود. به طور خاص سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۰ بود که استفاده از این ماده را برای درمان بوتاکس مورد تأیید قرار داد.

بوتاکس میگرن به‌عنوان نوعی سم باکتری محسوب می‌شود که از باکتری کلستریدیم بوتولینوم استخراج می‌شود. سم این باکتری خاصیت فلج‌کنندگی عضلات را دارد که در صورت استفاده محدود و کنترل شده می‌توان از آن برای رفع چین‌وچروک ناشی از حرکات تکراری عضلات صورت استفاده کرد. در ضمن از بوتاکس می‌توان برای توقف مکانیزم‌هایی که باعث تشدید روند سردردهای میگرنی می‌شوند، استفاده نمود.

بوتاکس سر برای میگرن
بوتاکس سر برای میگرن

آیا امکان دارد تا از بوتاکس سر برای میگرن استفاده کنیم؟

بله می‌توان از بوتاکس برای رفع سردردهای میگرنی استفاده نمود. پزشکان متخصص می‌توانند از همان بوتاکسی که برای درمان چین‌وچروک‌ها استفاده می‌شود، برای درمان میگرن استفاده کنند. آنها می‌توانند با تزریق سم بوتولینوم در بخش‌های خاصی از سر و گردن به افراد در تسکین بیماری میگرن کمک کنند. در ضمن درمان میگرن با بوتاکس برای افراد بالاتر از ۱۸ سال که معمولاً سردردهای میگرنی را در بازه‌های بیش از ۱۵ روز تجربه می‌کنند، توصیه می‌شود. همچنین اثرات بوتاکس میگرن در حدود ۴ هفته پس از تزریق قابل‌لمس خواهد بود.

بوتاکس میگرن چه نوع سردردهایی را می‌تواند برطرف کند؟

بوتاکس میگرن می‌تواند سردردهای میگرن مزمن را که حداقل ۱۵ روز در ماه افراد را به خود درگیر می‌کنند، مورد استفاده قرار بگیرند. البته استفاده از بوتاکس میگرن برای سایر انواع سردردها همچون سردردهای تنشی یا خوشه‌ای و همچنین میگرن اپیزودیک توصیه نشده است.

بوتاکس سر برای میگرن
بوتاکس سر برای میگرن

تحقیقات علمی درباره اثربخشی بوتاکس برای میگرن چیست؟

جالب است بدانید که برخی تحقیقات علمی در مورد اثربخشی و تأثیر بوتاکس بر میگرن صورت گرفته‌اند. به طور مثال در یک آزمایش بالینی به بررسی اثربخشی درمان میگرن با بوتاکس پرداخته شده است. نتایج این آزمایش بدین صورت بوده است که آن دسته از افرادی که از بوتاکس برای میگرن استفاده کرده‌اند، گزارشاتی از کاهش فراوانی و شدت سردردهای میگرنی را بیان کرده‌اند. همچنین تعداد روزهایی که ناتوانی‌های مرتبط با سردرد و مصرف دارو را در طول ماه داشته‌اند، کمتر شده‌اند. این در حالی است که آن دسته از افرادی که در این آزمون به‌جای بوتاکس از دارونما استفاده کرده بودند، هیچ‌گونه کاهش شدت سردردهای میگرنی را گزارش نکرده‌اند.

تزریق بوتاکس میگرن در چه مناطقی انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس میگرن معمولاً در ناحیه سر و گردن انجام می‌شود، جایی که اکثر دردهای میگرنی تجربه می‌شود. تزریق‌ها در نواحی خاصی از جمله پیشانی، شقیقه‌ها و پشت سر و همچنین گردن و شانه‌ها، جایی که اغلب سردردهای تنشی در آنها رخ می‌دهند، انجام می‌شود. محل دقیق تزریق ممکن است بر اساس الگوی خاص میگرن و علائم فرد متفاوت باشد. هدف از تزریق بوتاکس برای میگرن، جلوگیری از انتشار برخی مواد شیمیایی است که به ایجاد درد و التهاب کمک می‌کنند.

در طی درمان میگرن با بوتاکس انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

زمانی که برای درمان میگرن با بوتاکس در پونک و یا اسلام‌شهر به کلینیک دکتر میعاد مهدوی مراجعه می‌کنید، دکتر مهدوی به کمک یک سوزن بسیار کوچک مقداری از ماده سم بوتولینوم را به ماهیچه‌های کوچک زیر پوست شما تزریق می‌کند. برای این کار ابتدا باید یک بررسی کامل از صورت و گردن شما انجام شود و محل دقیق تزریق توسط دکتر مهدوی تعیین شود. همچنین می‌توان به کمک تکنیک‌هایی نقاط منشأ درد را تعیین نمود و با تزریق بوتاکس در آن نقاط نسبت به درمان میگرن با بوتاکس اقدام نمود.

نحوه عملکرد بوتاکس برای کاهش سردردهای میگرنی

مکانیسم دقیق نحوه عملکرد بوتاکس سر برای میگرن به‌طورکلی شناخته نشده است. با این حال متخصصین معتقدند که تزریق بوتاکس می‌تواند در انتقال سیگنال‌های درد از اعصاب به مغز اختلال ایجاد کند. این اختلال سبب کاهش میزان سردردهای میگرنی به‌مرورزمان خواهد شد. البته نمی‌توان چندان هم با اطمینان در این باره صحبت کرد. با این حال آن چیزی که مشخص است، قطعیت تأثیر بوتاکس بر میگرن است. چنین موردی نیز باعث شده است تا از بوتاکس میگرن به طور گسترده در سراسر جهان استفاده شود.

میزان اثربخشی هر دوره تزریق بوتاکس برای میگرن

اثربخشی تزریق بوتاکس میگرن می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و مدت زمان تسکین نیز می‌تواند متفاوت باشد. به طور معمول، یک دوره تزریق بوتاکس برای میگرن شامل تزریق در هر ۱۲ هفته است. دوره اولیه تزریق ممکن است تا ۱۶ هفته طول بکشد و اگر بیمار در این مدت کاهش قابل‌توجهی در دفعات و شدت میگرن داشته باشد، ممکن است پس از آن هر سه ماه یکبار تزریق بوتاکس را ادامه دهد تا اثرات آن حفظ شود. درحالی‌که برخی از بیماران ممکن است نیاز به تزریق‌های مکرر داشته باشند، برخی دیگر ممکن است تسکین قابل‌توجهی نداشته باشند و ممکن است تصمیم بگیرند که درمان را قطع کنند.

در طرف مقابل درمان بوتاکس میگرن می‌تواند در برخی از افراد اثربخشی کامل داشته و نیاز به تزریق مجدد را نداشته باشند. این موارد به کیفیت تزریق و همچنین وضعیت آناتومیکی و میزان پاسخ بدن افراد به درمان دریافتی بستگی خواهند داشت.

تزریق بوتاکس برای میگرن
تزریق بوتاکس برای میگرن

آیا بوتاکس میگرن جایگزین مناسبی برای سایر درمان‌های میگرن خواهد بود؟

بوتاکس میگرن ممکن است جایگزین مناسبی برای سایر درمان‌های میگرن برای برخی افراد باشد. به‌ویژه کسانی که سایر داروهای پیشگیرانه را امتحان کرده‌اند و ناموفق بوده‌اند، یا عوارض جانبی یا منع مصرفی برای آنها دارند. بوتاکس میگرن ممکن است توسط افرادی که می‌خواهند از مصرف قرص‌ها یا تزریق‌های روزانه خودداری کنند، ترجیح داده شود.

دوز مناسب تزریق بوتاکس میگرن چقدر است؟

دوز مناسب تزریق بوتاکس میگرن ۱۵۵ واحد خواهد بود که باید در هفت نقطه مختلف از سر و گردن تزریق گردد. این هفت نقطه از سر و گردن، خود به ۳۱ نقطه تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام باید مقادیر خاص و مشخصی را از ماده بوتاکس دریافت کنند. در این بخش به بررسی این هفت نقطه به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

ماهیچه اخم (Carogator). ماهیچه اخم یکی از محل‌های تزریق بوتاکس میگرن خواهد بود که محل دقیق آن در زیر ابروهای ما قرار دارد. این محل تزریق بوتاکس در میگرن در مجموع ۱۰ واحد بوتاکس دریافت می‌کند که به طور مساوی در دو ابروی فرد بیمار تزریق می‌شود.

محل تزریق بوتاکس در ماهیچه اخم (Carogator)
محل تزریق بوتاکس در ماهیچه اخم (Carogator)

ماهیچه هرمی بینی (Procerus). ماهیچه هرمی بینی که دقیقاً در بخش فوقانی بینی و در بین دو چشم قرار دارد، یک نقطه و یا محل تزریق بوتاکس در میگرن محسوب می‌شود. متخصص زیبایی باید حداکثر ۵ واحد بوتاکس را در این ناحیه تزریق نماید.

محل تزریق بوتاکس در ماهیچه هرمی بینی (Procerus)
محل تزریق بوتاکس در ماهیچه هرمی بینی (Procerus)

ماهیچه پیشانی (Frontalis). ماهیچه پیشانی یک محل تزریق بوتاکس در میگرن محسوب می‌شود که جمجمه را می‌پوشاند و در ایجاد خطوط پیشانی نیز مؤثر است. متخصص زیبایی همچون دکتر میعاد مهدوی به هنگام تزریق بوتاکس پیشانی برای میگرن معمولاً ۲۰ واحد از بوتاکس را در چهار نقطه متفاوت که در تصویر زیر نشان‌داده‌شده است، تزریق خواهد کرد.

محل تزریق بوتاکس در ماهیچه پیشانی (Frontalis)
محل تزریق بوتاکس در ماهیچه پیشانی (Frontalis)

ماهیچه گیجگاهی (Temporalis). ماهیچه گیجگاهی یک محل تزریق بوتاکس در میگرن محسوب می‌شود که در بخش جانبی جمجمه و در فضای بالای گوش شما قرار می‌گیرد. پزشک زیبایی شما باید ۴۰ واحد بوتاکس میگرن را به‌صورت ۲۰ واحد در دو طرف تزریق نماید. هر ۲۰ واحد باید در چهار نقطه تقسیم شده و هر کدام از این نقاط باید ۵ واحد بوتاکس دریافت کنند.

محل تزریق بوتاکس در ماهیچه گیجگاهی (Temporalis)
محل تزریق بوتاکس در ماهیچه گیجگاهی (Temporalis)

ماهیچه پس‌سری (Occipitalis). ماهیچه پس‌سری یکی دیگر از محل‌های تزریق بوتاکس میگرن است که به‌صورت دو گروه عضله در بخش پشتی هر طرف گوش شما قرار دارند. ماهیچه‌ها باید حداکثر 30 واحد بوتاکس دریافت کنند. این واحدها باید در شش نقطه به‌صورت ۵ واحد برای هر نقطه تزریق شوند.

محل تزریق بوتاکس در ماهیچه پس‌سری (Occipitalis)
محل تزریق بوتاکس در ماهیچه پس‌سری (Occipitalis)

ماهیچه (Cervical paraspinals). این عضله به‌عنوان یکی از عضلات پشت گردنی محسوب می‌شود که در حرکات گردن نقش اساسی دارد. به هنگام تزریق بوتاکس میگرن باید حداکثر ۲۰ واحد بوتاکس را در چهار نقطه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تزریق نمایید.

محل تزریق بوتاکس در ماهیچه Cervical paraspinals
محل تزریق بوتاکس در ماهیچه Cervical paraspinals

ماهیچه ذوزنقه‌ای (Trapezius). عضلات تراپزیوس یا همان عضلات ذوزنقه‌ای به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عضلات بخش پشتی ما انسان‌ها محسوب می‌شوند که برای تزریق بوتاکس میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرند. میزان دوز پیشنهادی در این محل حداکثر ۳۰ واحد خواهد بود که در ۶ نقطه جداگانه در بخش پشتی فوقانی شانه افراد تزریق خواهند شد. محل‌های حدودی تزریق در تصویر زیر نشان داده شده‌اند.

محل تزریق بوتاکس در ماهیچه ذوزنقه‌ای (Trapezius)
محل تزریق بوتاکس در ماهیچه ذوزنقه‌ای (Trapezius)

سخن پایانی

در این مقاله شما را با بوتاکس میگرن به‌عنوان یک روش تأیید شده برای درمان سردردهای میگرنی آشنا کردیم. اگر ساکن اسلام‌شهر و یا پونک هستید و تشخیص پزشک مغز و اعصاب برای شما بیماری میگرن بوده است، می‌توانید به بوتاکس میگرن فکر کنید. درصورتی‌که نیاز به دریافت راهنمایی‌های بیشتر داشته باشید، می‌توانید از دکتر میعاد مهدوی مشاوره بگیرید.

دکتر میعاد مهدوی به‌عنوان یکی از متخصصین برجسته در حوزه زیبایی در استان تهران هستند که با داشتن سابقه تدریس در حوزه زیبایی و انجام انواع عمل زیبایی در اسلام‌شهر و پونک شناخته شده هستند. در حوزه بوتاکس اگر بخواهیم صحبت کنیم، دکتر مهدوی از زیباجویان درخواست می‌کنند تا شخصا سرنگ‌های آماده بوتاکس را از بسته‌بندی‌های مخصوص خود خارج کنند. همچنین تزریق بوتاکس با رعایت اصول تخصصی انجام می‌شود و کمترین احتمال بروز عوارض وجود خواهد داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر برای بوتاکس میگرن در پونک و اسلام‌شهر می‌توانید با شماره‌های کلینیک دکتر میعاد مهدوی که در پایین همین صفحه درج شده‌اند، با ما در ارتباط باشید.

منبع :https://www.botoxone.com

Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
dr.miad mahdavi
dr.miad mahdavi
مقالات: 76

یک نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *