صفحه اصلی اسلامشهر پونک اینستاگرام

آشنایی با انواع بوتاکس

انواع بوتاکس
انواع بوتاکس

چند نوع بوتاکس داریم؟

بوتاکس به‌عنوان یک درمان جوان‌سازی پوست شناخته می‌شود که انواع مختلفی دارد و در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال آیا می‌دانستید ماده‌ای که به نام بوتاکس می‌شناسیم، نام تجاری اولین برندی است که این محصول را تجاری‌سازی کرده و به فروش رسانده است؟ انواع مختلفی از بوتاکس وجود دارند که توسط متخصصین زیبایی با اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این مقاله از وب‌سایت کلینیک زیبایی دکتر میعاد مهدوی می‌خواهیم انواع بوتاکس، مشخصات هر یک و موارد استفاده از آنها را به شما توضیح دهیم. دکتر میعاد مهدوی به‌عنوان یکی از برترین متخصصین و اساتید زیبایی تهران شناخته می‌شوند که تزریق انواع بوتاکس صورت را در کلینیک‌های خود در اسلام‌شهر و پونک انجام می‌دهند. با ما همراه باشید تا در این مقاله بدانیم که چند نوع بوتاکس داریم و مشخصات انواع بوتاکس چگونه است.

فهرست مطالب

انواع بوتاکس (Botox)

بوتاکس نام تجاری نوعی ماده آرایشی است که حاوی سم بوتولینوم نوع A است که به‌نوعی محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین برند این حوزه شناخته می‌شود. بوتاکس توسط کمپانی آلرگان تولید و سال ۲۰۰۲ توسط سازمان غذا و دارو آمریکا برای مصارف پزشکی و زیبایی تأیید شده است.

امروزه از انواع بوتاکس برای اهدافی همچون ترمیم خطوط اخم، خطوط پاکلاغی یا همان خطوط اطراف چشم استفاده می‌شود. در ضمن از نظر کاربرد درمانی بوتاکس نیز می‌توان به استفاده از آن در درمان میگرن، مثانه بیش‌فعال، تعریق بیش از حد و اسپاسم عضلانی اشاره کرد. از نظر مزایای بوتاکس به‌عنوان برند تولید شده توسط کمپانی آلرگان می‌توان به ایمن بودن آن، قابل‌اعتماد بودن و سابقه طولانی در تولید و فراوری سم بوتولینوم نوع A در طول بیش از دو دهه فعالیت این شرکت اشاره کرد.

همچنین استفاده از بوتاکس به‌عنوان یک ابزار ایده‌آل برای رفع چین و چروک‌های پوستی ممکن است عوارض جانبی مختلفی نیز داشته باشد. از جمله این عوارض می‌توان به کبودی، تورم، عفونت، واکنش آلرژیک و افتادگی پلک اشاره کرد. البته نمونه‌های تولید شده در سال‌های اخیر اصلاحات فراوانی را تجربه کرده‌اند و کمترین میزان عوارض احتمالی را خواهند داشت. در ضمن اثربخشی تزریق انواع بوتاکس تولید شده توسط کمپانی آلرگان بین سه تا شش ماه گزارش شده است.

انواع بوتاکس صورت
انواع بوتاکس صورت

دیسپورت (Dysport)

دیسپورت به‌عنوان یکی دیگر از انواع بوتاکس با شهرت جهانی شناخته می‌شود که از سم بوتولینوم نوع A تهیه شده است. محصول دیسپورت از نظر ساختاری شباهت بسیار زیادی به بوتاکس‌های تولید شده توسط کمپانی آلرگان دارد. با این حال، اندازه مولکولی آن کوچک‌تر بوده و سرعت انتشار بیشتری نیز دارد.

 بدین ترتیب می‌توان نتیجه‌گیری کرد که به هنگام تزریق بوتاکس دیسپورت، این احتمال وجود دارد که به‌راحتی به بافت‌های اطراف گسترش یابد. در چنین شرایطی متخصصین زیبایی اغلب توصیه می‌کنند که از انواع بوتاکس دیسپورت در مقادیر کمتر استفاده شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از بوتاکس دیسپورت را برای درمان خطوطی همچون خطوط اخم و دیستونی دهانه رحم تایید کرده است. در ضمن، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که انواع بوتاکس برند دیسپورت ممکن است اثربخشی بیشتر و ماندگاری طولانی‌تری را نسبت به بوتاکس شرکت آلرگان داشته باشند. از مزایای دیسپورت می‌توان به این مورد اشاره کرد که استفاده از آن راحت‌تر بوده و برای تزریق در نواحی مختلف پوست مناسب‌تر است. با این حال، مشکل اصلی بوتاکس دیسپورت را باید خطر انتشار به سایر عضلات دانست که عوارضی همچون افتادگی ابرو، پلک و یا دهان را در پی خواهد داشت.

بوتاکس دیسپورت
بوتاکس دیسپورت

زئومین (Xeomin)

زئومین یکی از جدیدترین انواع بوتاکس است که همانند دو نمونه قبلی از سم بوتولینوم نوع A ساخته می‌شود. این نوع از انواع بوتاکس صورت با هدف حذف پروتئین‌های کمپلکس موجود در بوتاکس شرکت آلرگان و بوتاکس دیسپورت خالص‌سازی می‌شود. این ویژگی باعث شده تا خطر ایجاد آنتی‌بادی و یا مقاومت در برابر سم بوتولینوم موجود در این بوتاکس کاهش پیدا کند. در ضمن سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از بوتاکس زئومین را برای درمان خطوط گلابلا، دیستونی حاد رحم و بلفارواسپاسم یا همان اسپاسم پلک تایید کرده است.

بوتاکس زئومین
زئومین

زئومین از نظر کارایی و مشخصات ایمنی تقریباً مشابه انواع بوتاکس بوده و تفاوت چندانی با آنها ندارد. از جمله مزایای زئومین می‌توان به کمتر بودن احتمال ایجاد واکنش‌های حساسیت‌زا در فرد پس از تزریق اشاره نمود. همچنین برای نگهداری زئومین نیازی به یخچال نخواهید داشت. درحالی‌که بسیاری از انواع بوتاکس را باید در محیط خنک و یخچالی نگهداری نمود. با این حال، از جمله معایب زئومین نیز می‌توان به اثربخشی کندتر و کمتر بودن مدت اثر نسبت به بوتاکس اصلی که توسط شرکت آلرگان تولید می‌شود، اشاره کرد.

جوو (Jeuveau)

برند جوو به‌عنوان جایگزینی ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر نسبت به بوتاکس شناخته می‌شود. شرکت سازنده ادعا می‌کند که محصول مذکور کیفیت و خلوص بسیار بالایی دارد. با این حال، بر طبق گزارشات ارسال شده مزیت چندان مقابل توجهی را نسبت به سایر برندها و انواع بوتاکس ندارد. البته محصول شرکت جوو دست کمی از سایر برندهای برتر و نام آشنای بوتاکس نداشته و می‌تواند با آنها به رقابت بپردازد.

سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از جوو را تنها برای درمان خطوط اخم یا گلابلا تأیید کرده است. هرچند که از این محصول برای چین و چروک‌های سایر نقاط صورت نیز استفاده می‌شود. از جمله مزایای انواع بوتاکس جوو می‌توان به قیمت کمتر آن اشاره کرد که معمولاً برای زیبا جویان جوانی که به دنبال گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه و مطابق با مد روز هستند، جذاب است. از جمله معایب جوو نیز می‌توان به‌احتمال بروز عوارض جانبی بالاتر نسبت به سایر برندها اشاره کرد. البته هنوز آزمایش خاصی برای استفاده از این محصول برای سایر نقاط پوست صورت نگرفته است.

بوتاکس جوو و دیسپورت
بوتاکس جوو و دیسپورت

نوروبلاک (Neorbloc)

بوتاکس نوروبلاک، یکی دیگر از انواع بوتاکس تهیه شده از سم بوتولینوم نوع A است که در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، این محصول هنوز در کشور آمریکا عرضه نشده است. از انواع بوتاکس نوروبلاک معمولاً برای درمان خطوط گلابلا و پاکلاغی (اطراف چشم) استفاده می‌شود و توسط سازمان‌های دارویی جهان به تأیید رسیده است.

در مقام مقایسه با سایر انواع بوتاکس باید بگوییم که محصول شرکت نوروبلاک از نظر زمان شروع اثر و میزان ماندگاری اثرات از وضعیت تقریباً مشابهی با بوتاکس شرکت آلرگان برخوردار است. این در حالی است که ممکن است قدرت کمتری نسبت به بوتاکس آلرگان داشته و احتمال می‌رود که سرعت انتشار بالاتری را به مناطق ناخواسته در اطراف محل تزریق داشته باشد.

از جمله مزایای بوتاکس نوروبلاک می‌توان به امکان استفاده از این محصول برای مناطق بزرگ‌تر اشاره کرد. همچنین ممکن است که خطر کمتری را از نظر تشکیل آنتی‌بادی و ایجاد واکنش‌های حساسیتی و مقاومتی در برابر سم بوتولینوم تزریق شده داشته باشد. با این حال از نظر معایب نیز باید به‌احتمال اثربخشی کمتر و خطر انتشار به سایر بخش‌های زیر پوست اشاره کرد.

مایوبلوک (Myobloc)

مایوبلوک تنها برند تولید کننده انواع بوتاکس از سم بوتولینوم نوع B در جهان است. از این محصول آرایشی و درمانی برای درمان دیستونی دهانه رحم، وضعیتی که باعث انقباضات دردناک و غیرارادی عضلات گردن می‌شود، استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند سیالوره مزمن را درمان کند، وضعیتی که باعث ترشح بیش از حد آب دهان می‌شود. این دارو برای اهداف آرایشی مورد تأیید FDA نیست و مکانیسم اثر و عوارض جانبی متفاوتی را نسبت به سم بوتولینوم نوع A دارد.

البته ممکن است که استفاده از انواع بوتاکس مایوبلوک برای بیمارانی که به سم بوتولینوم نوع A حساسیت دارند یا مقاوم هستند، گزینه‌ای مناسب باشد. برخی از مزایای مایوبلوک این است که ممکن است شروع سریع‌تر و طولانی‌تر از سم بوتولینوم نوع A داشته باشد و برای درمان موارد شدید دیستونی دهانه رحم مؤثرتر باشد. برخی از معایب این نوع از انواع بوتاکس این است که ممکن است عوارض جانبی شدیدتری مانند خشکی دهان، اختلال در بلع و مشکلات تنفسی ایجاد کند. همچنین ممکن است نیاز به دوزهای بالاتر و تزریق‌های مکرر داشته باشد.

بوتاکس کنیتوکس (Canitox)

بوتاکس کنیتوکس، یکی دیگر از انواع بوتاکس است که از سم بوتولینوم نوع A تهیه می‌شود. این نوع از بوتاکس در کشور چین تولید می‌شود و معمولاً از آن برای رفع چین و چروک‌های صورت همچون خطوط اخم، خطوط پیشانی، خطوط اطراف چشم و اطراف لب استفاده می‌شود. کنیتوکس از نظر فرمولاسیون، دوز و مشخصات ایمنی، وضعیت تقریباً مشابهی را با بوتاکس تولید شده توسط کمپانی آلرگان دارد. همچنین از این بوتاکس برای افرادی که به دنبال گزینه‌ای مقرون به صرفه‌تر و با قیمتی کمتر نسبت به محصولات آمریکایی هستند، استفاده می‌شود.

از جمله مزایای کنیتوکس به عنوان یکی از انواع بوتاکس می‌توان به قیمت پایین‌تر و در دسترس بودن آن در کشور اشاره کرد. با این حال ممکن است که کیفیت کمتری داشته باشد. خطر فروش محصولات تقلبی در این برند بیشتر است. لذا توصیه می‌شود تا به هنگام خرید این نوع از بوتاکس از اصالت محصول اطمینان حاصل کنید.

بوتاکس نورومکس (Neuromax)

نورومکس برند دیگری از سم بوتولینوم نوع A است که ساخت شرکتی از کشور کره جنوبی است. از این مدل معمولاً برای رفع چین و چروک‌های صورت همچون خطوط اخم، خطوط پیشانی، خطوط اطراف چشم و اطراف لب استفاده می‌شود. نورومکس از نظر مشخصات ایمنی، فرمولاسیون و دوز دارویی وضعیت تقریباً مشابهی را با بوتاکس تولید شده توسط کمپانی آلرگان دارد. از جمله مزایای نورومکس می‌توان به قیمت کمتر آن اشاره کرد. از جمله معایب نورومکس می‌توان به اثربخشی کمتر و خطر عوارض جانبی بیشتر آن نسبت به بوتاکس اشاره کرد.

نورومکس
بوتاکس نورومکس

درماتوکس (Dermatox)

درماتوکس، برند دیگری از سم بوتولینوم نوع A است که در کشور هند تولید می‌شود. از این مدل بوتاکس می‌توان برای درمان انواع چین و چروک‌های صورت استفاده نمود. به طور مثال می‌توان از آن برای درمان خطوط اخم، خطوط پیشانی، خطوط اطراف چشم و اطراف لب استفاده نمود. برخی از مزایای درماتوکس این است که ممکن است که به‌عنوان گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تر و در دسترس تر از بوتاکس به شمار بیاید. برخی از معایب درماتوکس این است که ممکن است کیفیت کمتری داشته باشد و احتمال تقلبی بودن آن در بازار بیشتر از بوتاکس شرکت آلرگان است.

تزریق بوتاکس صورت در کلینیک دکتر میعاد مهدوی

در این مقاله، شما را با انواع بوتاکس و مشخصات هر یک از برترین برندهای بوتاکس آشنا کردیم. اینکه کدام نوع از انواع بوتاکس را برای شما پیشنهاد کنیم، موضوعی است که باید توسط متخصص زیبایی برای شما تعیین شود. همچنین همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید، هر یک از انواع مختلف بوتاکس برای یک ناحیه خاص از پوست شما و یا یک کاربری خاص مناسب خواهند بود. در این صورت، بهتر است تا از مشاوره یک متخصص زیبایی در این باره بهره ببرید و بگذارید تا ایشان برای شما بهترین گزینه را برای خرید بوتاکس انتخاب کنند.

درصورتی‌که ساکن پونک و یا اسلام‌شهر هستید، باید به شما اعلام کنیم که کلینیک دکتر میعاد مهدوی در اسلام‌شهر و پونک می‌تواند بهترین کلینیک زیبایی برای شما، زیباجوی محترم باشد. دکتر میعاد مهدوی فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران هستند و در کنار انتشار چندین مقاله بین‌المللی در حوزه پزشکی و زیبایی، سابقه تدریس دوره‌های زیبایی را دارند. قبل از تزریق انواع بوتاکس در کلینیک دکتر میعاد مهدوی، سرنگ‌های بوتاکس توسط شخص شما از بسته‌بندی‌های خود خارج خواهند شد. همچنین تزریق بوتاکس با نهایت دقت و به‌صورت تضمینی انجام شده و مطمئناً شما را به هدف خود در رفع چین‌وچروک‌ها و برجسته ساختن جذابیت صورتتان می‌رساند.

Rate this post
این مطلب را به اشتراک بگذارید
dr.miad mahdavi
dr.miad mahdavi
مقالات: 76

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *